Светите братя Кирил и Методий са родени в Тесалоники, Византия (днешен Солун, Гърция) през 9. век в деветчленното семейство на високопоставения военен управител Лъв и жена му Мария.
Св. Методий е византийски политически и културен деятел, и по-голям брат на Св. Константин-Кирил Философ.
Св. Константин-Кирил Философ е по-малкият брат и още от ранна възраст показва удивителни способности и наклонности към философията и поезията, заради което е изпратен да учи в прочутата школа в Цариград – Магнаурската, където получавали образованието си царските деца и синовете на византийската аристокрация.
По време на следването си младият Константин-Кирил проявява големи дарования, които не остават незабелязани от цариградското правителство и Патриаршията.
След завършването й той остава там като преподавател по философия и получава прозвището "философ".
За най-значимо се счита делото на Константин-Кирил Философ и брат му Методий за създаване на първата славянска азбука-глаголицата през 9. век. На името на Кирил е наречена създадената по-късно кирилица.
Чрез създаването на славянската азбука и превода на славянски на Свещеното Писание (Библията) те отворят за славянските народи съкровищницата на Божието слово и на тайнствата. По време на своята мисионерска дейност претърпяват много изпитания и страдания от всякакъв вид. Папа Адриан II потвърждава тяхното дело, като благославя литургическите книги написани на славянския език.
Православната църква ги почита и като едни от светите Седмочисленици заедно с техните ученици и последователи Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава.